سولفات مس

محصول جدید

سولفات مس با فرمول شیمیایی CuSO4* 5 H2دارای کریستال های آبی رنگ، شفاف و پودر به رنگ آبی روشن می باشد. کریستال های سولفات مس 24% در هوای خشک به تدریج شکفته می شود. در دمای 45 درجه دو ملکول آب خود را از دست می دهد و در 110 درجه چهار ملکول آب کریستالی را از دست می دهد و آخرین آب کریستالی را در دمای 250 درجه سانتیگراد از دست می دهد. 

توضیحات

نام علمی فارسی سولفات مس
نام انگلیسی Copper(II) sulfate
فرمول شیمیایی CuSO4·5H2O
کاربرد در صنایع "به عنوان ریز مغذی، در کشاورزی ،صنعت مفتول سازی، رنگرزی منسوجات، رنگدانه ها، پزشکی، باتریهای الکتریکی، صنعت نفت خام،
وزن بسته بندی 25kg
نوع بسته بندی گونی و نایلون
نوع محصول مایع/جامد/پودر جامد کریستالی
رنگ محصول آبی
آنالیز دارد
درصد خلوص 99.9
توضیحات ترکیبات رزینی، ساخت استیل و همچنین نمک بدون آب آن به عنوان عامل دهیدراته کردن استفاده می شود"

جزئیات

فرم‌‌های آبپوشیده متنوعی از سولفات مس شامل مس سولفات سه آبه، پنج آبه و هفت آبه موجود است بااین وجود مس سولفات پنج آبه   (CuSO4.5H2O)که وزن مولکولی آن 249.684  گرم بر مول  و دانسیته آن 2.286 گرم بر سانتی متر مکعب است، متداول‌ترین فرم این نمک است که آبی روشن است. سولفات مس حلالیت خوبی در آب و متانول(1.04 گرم سولفات مس در 100 میلی لیتر متانول) و تا حدی در اتانول دارد.یک گرم سولفات مس در 3 میلی لیتر آب سرد و 0.5 میلی لیتر آب جوش حل می شود و حلالیت آن در آب محتوی اسید سولفوریک کاسته می شود.نمک هیدراته را می توان با پرمنگنات پتاسیم مخلوط کرد تا یک اکسیدان برای تبدیل الکل‌
های اولیه فراهم کند. این نمک از واکنش مس و سولفوریک اسید تولید می‌شود ودارای واکنشی گرماگیر است.
انحلال این ماده در آب گرمازا است. نوع بی آب سولفات مس که در دمای250-150 درجه سانتی گراد تولید می‌شود، یک پودر سفید متمایل به خاکستری است که حدود 39.81%  آن را مس و 60.19%  آن را سولفاتتشکیل می‌دهد.سولفات مس دردمای 45 درجه سانتی گراد دو ملکول آب کریستالی و در دمای 110 درجه سانتی گراد چهار ملکول آب کریستالی را از دست می دهد و در دمای 250 درجه سانتی‌گراد آخرین آب کریستالی را  از دست می‌دهد و نهایتاً در دمای 650 درجه سانتی‌گراد به مس(II)اکسید(CuO) و گوگرد تری اکسید(SO3) تجزیه می‌شود.سولفات مس شعله ور نمی‌گردد ولی در صورتیکه گرمایی در حد تجزیه حرارتی به آن داده شود از خود بخارهای سمی تولید می‌کند. نام‌های قدیمی‌تر این ترکیب عبارتند از: ویتریول آبی، بلوستون، ویتریول مس،  و رومی ویتریول. این ماده را می‌توان به عنوان کود همراه با کودهای نیتروژنه، فسفاته و پتاسیمی مورد استفاده قرار داد. همچنین از مواد جاذب رطوبت ( نوع بی‌آب این ماده) نیز به شمار می‌رود. سولفات مس یک ماده شیمیایی بسیار همه کاره در  عین حال بسیار سمی که می‌تواند از طریق تماس پوستی و چشم و استنشاق پودر آن، وارد بدن انسان شود و منجر به خارش و اگزما و کوری  و مسمویت ( آسیب دیدگی به مغز و کلیه و کبد و معده) می‌شود(کمترین میزان سولفات مس که برای انسان مضر است حدود 11 میلی گرم می‌باشد). سولفات مس کاربردهای بسیاری در  صنایع شیمیایی و معدنی و کشاورزی و دارویی و نساجی دارد و بیشتر برای مصارف آزمایشگاهی خریداری می‌شود. درجه خلوص سولفات مس تجاری حدود 98% است.  حدود 75% از مقدار کل این محصول شیمیایی در کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد و در گرید خوراکی نیز تولید میشود.سولفات مس یکی از پرکاربردترین نمک‌های معدنی در زندگی امروزه بشر بوده و نقش پر رنگی در تولید محصولات سالم و بدون آفت کشاورزی دارد.

 

کاربردها:

 •        قارچ‌کش ( وقتی با آب و آهک مخلوط شود به عنوان قارچ‌کش محافظ عمل می‌کند)
 •        آفت‌کش (مورد استفاده در باغ‌های انگور)
 •        آبکاری مس
 •        پادزهر(خنثی کردن نوعی مسمومسیت)
 •        در آزمایش خون برای تشخیص کم‌خونی (خون که حاوی هموگلوبین کافی است به دلیل چگالی آن(تراکم بالا) به سرعت ته‌نشین می‌شود)
 •        ماده ضد عفونی کننده
 •        جلوگیری از خونریزی سطحی در حیوانات
 •        به عنوان افزودنی استخرهای شنا برای تمیز کردن آب و از بین بردن جلبک‌ها
 •        رنگ آمیزی
 •        درصنعت فلز از مقادیر زیادی سولفات مس به عنوان الکترولیت استفاده می‌شود
 •        اصلاح کمبود مس در خاک و حیوانات
 •        محرک رشد جوجه‌های گوشتی
 •        کاتالیزور یا مواد اولیه برای تهیه کاتالیزورهای مس در ساخت محصولات دارویی و مواد اولیه بتن
 •        به صورت محدود در سنتز مواد آلی کاربرد دارد

محصولات مرتبط

سولفات قلع(II) (به انگلیسی: Tin(II) sulfate) با فرمول شیمیایی Sn2O3 یک ترکیب شیمیایی است. که جرم مولی آن 214.77 g/mol می‌باشد. شکل ظاهری این ترکیب، بلورهای جامد سفید مایل به زرد است.
چربی گیر های قلیائی معمولا برای سیستم غوطه وری ، پاششی و التراسونیک و در دماهای مختلف فرموله می شوند.وجود انواع مختلف فلزات نظیر آهن ، آلومینیوم و مس و ... باعث به وجود آمدن فرمولاسیون های مختلف در تولید این مواد شده و در صورت استفاده نابجا از آنها در بسیاری از موارد باعث آسیب به سطح می شود.
چربی گیر های قلیائی معمولا برای سیستم غوطه وری ، پاششی و التراسونیک و در دماهای مختلف فرموله می شوند.وجود انواع مختلف فلزات نظیر آهن ، آلومینیوم و مس و ... باعث به وجود آمدن فرمولاسیون های مختلف در تولید این مواد شده و در صورت استفاده نابجا از آنها در بسیاری از موارد باعث آسیب به سطح می شود.
چربی گیر های قلیائی معمولا برای سیستم غوطه وری ، پاششی و التراسونیک و در دماهای مختلف فرموله می شوند.وجود انواع مختلف فلزات نظیر آهن ، آلومینیوم و مس و ... باعث به وجود آمدن فرمولاسیون های مختلف در تولید این مواد شده و در صورت استفاده نابجا از آنها در بسیاری از موارد باعث آسیب به سطح می شود.
این محصول جهت ایجاد پوشش فسفات آهن براي قطعات فولادي و آهن تهيه گردیده است . فسفات آهن بصورت غوطه وري و پاششي قابل مصرف مي باشد. رنگ فسفات آن، آبي قوس و قزح و در بعضي از مواقع طلایي و یا ترکيبي از هردو مي باشد. این نوع فسفاته کاري در صنایع فلزي اهميت بسزایي دارد ، زیرا نه تنها چسبندگي رنگ را بهتر مي کند ، بلکه زمانيکه رنگ فلز در اثر ضربه ریخته مي شود.
فسفاته های روی به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی در مقایسه با فسفاته آهن مورد توجه هستند. این فسفاته ها میتوانند به عنوان زیر رنگ ،فسفاته قبل از کشش لوله و سیم و همچنین پوشش محافظ مورد استفاده قرار گیرند. معمولا در صورت استفاده از این فسفاته ها به عنوان زیر رنگ وزن پوششی معادل 2 الی 6 گرم بر هر متر مربع کافی میباشد.
افزودن کلسیم به حمام­های فسفات روی، عملکرد مثبت زیادی ایجاد می­کند که بیش از حمام­های فسفاته کاری روی - نیکل است. به علاوه قیمت و هزینه­ آن نیز پایین­تر است. پوشش­های فسفاته روی - کلسیم اصلاح شده، کاربردهای صنعتی مختلفی دارند
فسفاته روی به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی در مقایسه با فسفاته آهن مورد توجه هستند. این فسفاته ها میتوانند به عنوان زیر رنگ ،فسفاته قبل از کشش لوله و سیم و همچنین پوشش محافظ مورد استفاده قرار گیرند.
فسفاته روی به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی در مقایسه با فسفاته آهن مورد توجه هستند. این فسفاته ها میتوانند به عنوان زیر رنگ ،فسفاته قبل از کشش لوله و سیم و همچنین پوشش محافظ مورد استفاده قرار گیرند.
هدف از بکار بردن تسریع کننده ها یکی افزایش سرعت فرآیند پوشش دهی می باشد، اکسید کردن آهن فرو و کاهش اندازه کریستالها می باشد.
نوع آلودگی، جنس فلز، روش استفاده از پاک کننده (غوطه وری، پاششی ، برقی، اولتراسونیک، ماشین بخار، تبخیری و غیره) و بالا و پایین بودن دما ( با توجه به امکانات مصرف کننده) می باشد که بر مبنای آنها گستره ای از پاک کننده های قلیایی، اسیدی، خنثی، امولسیونی، حلالی در دو نوع پودری و مایع ساخته و عرضه می گردد.
یک اکسید‌کننده قوی است و با کاهش‌دهنده‌ها ناسازگار است. این ماده در آب کاملاً محلول می‌باشد و به راحتی رطوبت محیط را جذب می‌کند. قابلت حل در اتانول را نیز دارا می‌باشد و غیرقابل اشتعال است، اما باعث افزایش قدرت انفجاری در برخی از مواد منفجره می‌شود.  نیترات نیکل بدون آب در طبیعت به سختی قابل مشاهده است و معمولاً به صورت کریستال‌های 6 آبه می‌باشد. 
کود نیترات کلسیم یکی از نمک‌های پرمصرف کلسیم است که با نام نمک نروژی نیز شناخته می‌شود. جرم مولی آن ۱۶۴٫۰۸۸ گرم بر مول می‌باشد. شکل ظاهری این ترکیب، جامدی به رنگ سفید می‌باشد کهبا استفاده از سنگ آهک با اسید نیتریک ضعیف و یا واکنش نیترات آمونیوم با هیدروکسید کلسیمبه دست می‌آید.
یک ترکیب شیمیایی معدنی با کریستال‌های آبی یکدست با جرم مولکولی 187.55 گرم بر مول است.نیترات مس بدون آب تبلور (خشک) کریستال‌های آبی تا سبز پرنگ دارد ودر دمایی بین 150 الی 200 درجه سانتی‌گراد و در شرایط خلاء تصعید می‌شود. 
نیترات منیزیم یک اکسنده بسیار قوی است.یک کود حاوی نیترات و منیزیم بوده که نیترات موجود در کود، جذب منیزیم را بهبود می­بخشد. 
به صورت پودر یا کریستالی به رنگ سفید و با بویی شیرین است. جرم مولی آن 84.99 گرم بر مول است که جاذب رطوبت است، حلالیت خوبی در آب و گلیسیرین دارد ولی در الکل کم محلول است. نیترات سدیم با نام‌های نیترات جوش شیرین،نیتراتینن، نیتروناتریت، نیتراتیت یا نیتر سودا نیز شناخته می‌شود که به صورت توده‌ای یا لایه‌ای همراه با آهک یافت می‌شود.
شکل ظاهری این محصول به صورت پودر کریستال سفید رنگ با جرم مولی 189.36 گرم بر مول است که از واکنش نیتریک اسید با فلز روی، اکسید روی، هیدروکسید روی و یا کربنات روی بدست می‌آید. اگر در ساخت نیترات روی از خود فلز روی استفاده شود،
پتاسیم نیترات یا شوره به شکل گرد سفید رنگی وجود دارد، یک اکسنده تقریبا قوی است که آب را جذب می‌کند. این ماده با جرم مولکولی ۱۰۳/۱۰۱ گرم بر مول در آب حل‌پذیر می‌باشد. انحلال پذیری این ماده در آب زمانی افزایش می‌یابد که دمای آب افزایش یابد.
ترکیبی بی‌رنگ ، بسیار محلول، با جرم مولی 169.87 گرم بر مول و اساساً سمی که به سادگی به فلز نقره احیا می‌شود. این ماده به دو صورت مایع و جامد وجود دارد. جامد آن، شفاف و کریستالی و بی‌رنگ است؛ اما هنگامی که در حضور مواد آلی و در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد به رنگ خاکستری و یا مابین سیاه و خاکستری تغییر رنگ می دهد. 
کلرید نیکل (II) با فرمول شیمیایی NiCl₂ یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۲۴۳۸۵ است. که جرم مولی آن ۱۲۹٫۵۹۹۴ g/mol ۲۳۷٫۶۹ g/mol می‌باشد. شکل ظاهری این ترکیب، بلورهای سبز-زرد آب شونده است. 
کلرید قلع (II) (به انگلیسی: Tin(II) chloride) با فرمول شیمیایی SnCl۲ یک ترکیب شیمیایی است. که جرم مولی آن ۱۸۹٫۶۰ g/mol می‌باشد. شکل ظاهری این ترکیب، جامد بلوری سفید است.
کلراید مس مایع
کلرید روی (به انگلیسی: Zinc chloride) با فرمول شیمیایی ZnCl۲ یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۳۰۰۷۸۵۵ است. که جرم مولی آن 136.315 g/mol می‌باشد. شکل ظاهری این ترکیب، جامد بلوری سفید است.
کلرید پالادیم(II) (به انگلیسی: Palladium(II) chloride) با فرمول شیمیایی PdCl۲ یک ترکیب شیمیایی است. که جرم مولی آن 177.33 g/mol می‌باشد. شکل ظاهری این ترکیب، قرمز تیره جامد است.
کربنات نیکل(II) (به انگلیسی: Nickel(II) carbonate) با فرمول شیمیایی NiCO3 یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم 18746 است. که جرم مولی آن 118.702 g/mol می‌باشد. شکل ظاهری این ترکیب، پودر سبز روشن است.
کربنات مس(II) (به انگلیسی: Copper(II) carbonate) با فرمول شیمیایی CuCO۳ یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۱۴۴۵۲ است. که جرم مولی آن ۱۲۳٫۵۵۵ g/mol می‌باشد. شکل ظاهری این ترکیب، پودر سبز است.
کربنات روی به فرمول ZnCO3 نمکی است که از آن به عنوان یک منبع تأمین کننده عنصر روی در تغذیه رژیمی استفاده می‌شود.ترکیبات روی بخش مهمی از تولیدات صنایع روی را تشکیل می‌دهند. مواد شیمیایی با بنیان روی شامل غبار روی ۱۲ تا ۱۵ درصد مصرف روی جهان را در اختیار دارد.
کرمات روی (به انگلیسی: Zinc chromate) با فرمول شیمیایی ZnCrO4 یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم 26089 است. که جرم مولی آن 181.403 g/mol می‌باشد.
سدیم مولیبدات (به انگلیسی: Sodium molybdate) با فرمول شیمیایی Na۲MoO۴ یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۴۳۸۴۴۵۰ است. کهجرم مولی آن 205.92 g/mol (anhydrous)241.95 g/mol (dihydrate) می‌باشد. شکل ظاهری این ترکیب، پودر سفید است.

دانلود

بالا