فسفاته ها

معمولا برای ایجاد پوششی مقاوم بر روی سطوح فلزات، از فسفاته استفاده می کنند هر کدام از فسفاته های آهن، منگنز و روی قابلیت خاص خود را داشته بنابراین با استفاده از فسفاته ها می توان پوششی مقاوم و محافظ در برابر خوردگی و سایش ایجاد نمود 

فسفاته ها 

8 محصول وجود دارد.

زیرشاخه‎ها

فسفاته آهن

عمولترین نوع فسفاته مصرفی فسفاته آهن است این نوع فسفاته به دلیل نگهداری آسان و هزینه های کم آن مورد استقبال قرار گرفته است هر چند در برابر خوردگی به نسبت فسفاته روی مقاومت کمی دارند اما به دلیل تولید لجن کم دارای مزیت هستند.

فسفاته روی

فسفاته های روی به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی در مقایسه با فسفاته آهن مورد توجه هستند. این فسفاته ها میتوانند به عنوان زیر رنگ ،فسفاته قبل از کشش لوله و سیم و همچنین پوشش محافظ مورد استفاده قرار گیرند.

فسفاته روی کلسیم

افزودن کلسیم به حمام­های فسفات روی، عملکرد مثبت زیادی ایجاد می­کند که بیش از حمام­های فسفاته کاری روی - نیکل است. به علاوه قیمت و هزینه­ آن نیز پایین­تر است. پوشش­های فسفاته روی - کلسیم اصلاح شده، کاربردهای صنعتی مختلفی دارند که از آن جمله می­توان به زیر لایه ای جهت کشش عمیق، اکستروژن و کار سرد، به عنوان پیش عملیات  جهت عملیات حرارتی، رنگ کاری الکترو فورتیک و عایق الکتریکی اشاره کرد

فسفاته تری کاتیونیک

ویژگی های عمومی:

1.تک جزئی
2.ایجاد رسوب با کریستالهای  ریز تا متوسط در سطح قطعه
3.ایجاد رسوب یکنواخت و منسجم در سطح گوشه های کار مانند سطوح صاف دیگر
4.مقاومت به خوردگی بالاتر نسبت به فسفاته های معمول به دلیل وجود یون منگنز
5.لایه فسفاته با ضخامت 5 تا 15 میکرون

فسفاته دی کاتیونیک

فسفاته روی به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی در مقایسه با فسفاته آهن مورد توجه هستند. این فسفاته ها میتوانند به عنوان زیر رنگ ،فسفاته قبل از کشش لوله و سیم و همچنین پوشش محافظ مورد استفاده قرار گیرند.

اکتیواتور

در آبکاری فانتا کروم بعد از اینکه زیر کار را آماده کردیم و سطح را کاملا با مایع ظرفشویی و مواد اماده سازی سطح با اب مقطر شستشو کردیم شستشو به نسبت اندازه سطح بایدحداقل 3 دقیقه و دو سه مرحله شستشو دهیم.

شتابدهنده
در عمل، واكنش تشكیل فسفات به علت قطبش ناشی از هیدروژن ظاهر شد در قسمت كاندی واكنش میل به آهسته شدن پیدا می كند. برای تشكیل پوشش در یك زمان قابل اجرا، نوعی از شتاب دهنده باید بكار گرفته شود.میانجی های شتاب دهندگی تشكیل پوشش فسفات را می توان به دو دسته تقسیم بندی كرد: 
 
1- نمكهای فلزی سنگین، بخصوص نمكهای مس و نیكل 
2- عوامل اكسید كننده 
زنگبر

زنگ یکی از انواع آلودگی های موجود بر سطوح فلزی می باشد. زنگ موجود روی سطوح فلزی می تواند بر اثر انبارداری نامناسب و تأثیرعوامل جوی به وجود آید. زنگ یا اکسید آهن از نظر اندازه مولکولی از خود آهن بزرگتر است و فضای بیشتری را اشغال میکند. بنابراین آهن با زنگ زدن پف می کند که این عامل می تواند سبب ترک خوردن و شکاف برداشتن سطح آن شود. در نتیجه فلز برهنه بیشتری در معرض محیط قرار می گیرد و زنگ زدن ادامه می یابد و باعث می شودکه تمام فلز از بین برود.

این محصول جهت ایجاد پوشش فسفات آهن براي قطعات فولادي و آهن تهيه گردیده است . فسفات آهن بصورت غوطه وري و پاششي قابل مصرف مي باشد. رنگ فسفات آن، آبي قوس و قزح و در بعضي از مواقع طلایي و یا ترکيبي از هردو مي باشد. این نوع فسفاته کاري در صنایع فلزي اهميت بسزایي دارد ، زیرا نه تنها چسبندگي رنگ را بهتر مي کند ، بلکه زمانيکه رنگ فلز در اثر ضربه ریخته مي شود.
فسفاته های روی به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی در مقایسه با فسفاته آهن مورد توجه هستند. این فسفاته ها میتوانند به عنوان زیر رنگ ،فسفاته قبل از کشش لوله و سیم و همچنین پوشش محافظ مورد استفاده قرار گیرند. معمولا در صورت استفاده از این فسفاته ها به عنوان زیر رنگ وزن پوششی معادل 2 الی 6 گرم بر هر متر مربع کافی میباشد.
افزودن کلسیم به حمام­های فسفات روی، عملکرد مثبت زیادی ایجاد می­کند که بیش از حمام­های فسفاته کاری روی - نیکل است. به علاوه قیمت و هزینه­ آن نیز پایین­تر است. پوشش­های فسفاته روی - کلسیم اصلاح شده، کاربردهای صنعتی مختلفی دارند
فسفاته روی به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی در مقایسه با فسفاته آهن مورد توجه هستند. این فسفاته ها میتوانند به عنوان زیر رنگ ،فسفاته قبل از کشش لوله و سیم و همچنین پوشش محافظ مورد استفاده قرار گیرند.
فسفاته روی به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی در مقایسه با فسفاته آهن مورد توجه هستند. این فسفاته ها میتوانند به عنوان زیر رنگ ،فسفاته قبل از کشش لوله و سیم و همچنین پوشش محافظ مورد استفاده قرار گیرند.
هدف از بکار بردن تسریع کننده ها یکی افزایش سرعت فرآیند پوشش دهی می باشد، اکسید کردن آهن فرو و کاهش اندازه کریستالها می باشد.
نوع آلودگی، جنس فلز، روش استفاده از پاک کننده (غوطه وری، پاششی ، برقی، اولتراسونیک، ماشین بخار، تبخیری و غیره) و بالا و پایین بودن دما ( با توجه به امکانات مصرف کننده) می باشد که بر مبنای آنها گستره ای از پاک کننده های قلیایی، اسیدی، خنثی، امولسیونی، حلالی در دو نوع پودری و مایع ساخته و عرضه می گردد.
نمایش 1 - 8 از 8 مورد

بالا